Blog

Anneler Günü’ne Özel!

BLOG

Annemize hediye seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İnternette bir zamanlar bir video dolaşıyordu. Bir sosyal deney videosu. İş görüşmesine gelen katılımcılara, 7 gün 24 saat çalışacaksınız ama hiç maaş almayacaksınız, hiçbir sosyal hakkınız da olmayacak, kabul ediyor musunuz, deniyordu. Üstelik bu öyle bir işti ki birlikte çalıştığınız kişiler size ne yaparsa yapsın işten ayrılamıyor, olanlara itiraz edemiyordunuz.

Tahmin edersiniz ki mülakata giren katılımcıların hiçbiri böyle bir işi kabul etmedi. Kendilerine, Türkiye’de hemen her evde bu koşulları kabul eden biri olduğu, hatta birini de yakından tanıdıkları söylendiğinde hayretler içinde kaldılar. O vefakar, cefakar insanlar annelerimizdi. Güzel düşünülmüş vurucu, etkileyici bir videoydu. Bir durup düşündüğümüzde; gerçekten kıymetini pek de bilmediğimiz, bize duyduğu sevginin nasıl olsa tükenmeyeceğinin garantisiyle çok da özenli davranmadığımız -istisna olanlarımız vardır elbette- annelerimize ne kadar çok şey borçlu olduğumuzu daha iyi idrak ederiz. Biz Anneler Günü’nde şunu mu alayım bunu mu alayım diye düşünürken o bize yıllar yıllar önce dünyanın en kıymetli hediyesini vermiştir; can.

Annelerimiz için ne yapsak az elbette. Olar için en büyük hediye büyüklerimizin de dediği gibi en başta “hayırlı evlat” olmak. Bunu başarıyorsak ne mutlu bize! E hayırlı evlat olduk diye hediye almayacak mıyız? Elbette alacağız hem de en âlâsından en güzelinden. Peki hayatımızın o en kıymetlisine en biriciğine hediye seçerken nelere dikkat etmeliyiz. İşte yanıtı!

Birine hediye almak o insanı ne kadar iyi ve doğru tanıdığımızı gösteren bir sınavdır aslında. Hediye seçimi ne kadar başarılıysa o insanı o kadar çözmüşüz, ona o kadar yakınız demektir. Hediye almadan önce annenizin her yönüyle nasıl bir insan olduğunu düşünün; nasıl biridir, nelerden hoşlanır veya hoşlanmaz, tavrı-tarzı nasıldır, hobileri ve ilgi alanları nelerdir? Verdiğiniz cevaplar sizi doğru hediyeye götürecek. Mesela anneniz kitap okumayı seven biriyse ona şık bir lambader veya okumalarını yapabileceği rahat bir berjer alabilirsiniz. Uyumayı çok seviyorsa konforlu bir yatak odası takımı sevinçten havalara uçmasını sağlayacaktır.

Bir hobisi varsa buna yönelik bir hediye seçebilir veya başlamayı planladığı bir hobinin başlangıç setiyle birlikte bir atölye programı da armağan edebilirsiniz. Alacağınız hediye ille de somut bir şey olmak zorunda değil. Pastacılık kursu, trekking turu veya bir tatil de hediye edebilirsiniz hayatınızın bu en özel kadınına. Güzel anlar da tıpkı evimizin duvarına astığımız fotoğraflar gibi zihinlerimizde çakılı kalır çünkü.

Hediye seçiminde annenizin yaşı da oldukça önemli. Valideniz ileri yaşlardaysa buna göre, genç ve çok hareketli bir kadınsa buna göre bir hediye almalısınız. Seçtiğiniz armağan her ne olursa olsun annenize, sizin onu ne kadar düşündüğünüzü ve ne kadar özen gösterdiğinizi anlatmalı. Daha doğrusu anneniz verdiğiniz bu hediyeyle kendisinin ne kadar özel olduğunu yürekten hissetmeli. Elbette bir şey satın almak zorunda değilsiniz. El emeği göz nuru bir hediye veya bol öpücüklü yürekten bir kucaklaşma da onu mutlu edecektir ama hep almayı düşündüğü “o şey”e sahip olmak, üstelik de bunu sizin düşünüp almış olmanız daha bir duygulandıracaktır annenizi. Bu bir koltuk takımı da olur, kitap da, yağlı boya tablo da… Önemli olan düşünülmüş, emek verilerek alınmış, güzel niyetler ve dileklerle sunulmuş olması. Sevgi de zaten sevdiğimizi düşünmek, onun için emek verip en iyiyi dilemek değil mi aslında?

İki gözümüzün çiçeği tüm annelerimizin Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Son Görüntülediğiniz Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir