Blog

Zamansız, Renkli ve İlham Dolu!

BLOG

Frida Kahlo Stili Ev Dekorasyonu

20. yüzyılın en etkili, en etkileyici, en çekici kadınlarından birinin stiline göz atacağız bu yazıda. Deli-dahi (hangi tarafı daha baskın karar vermek zor) bir kadının; acılarından, umutlarından, neşesinden, heyecanından ve en çok da cesaretinden beslenerek yarattığı bir stil bu; Kahloism.

Dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’nun sanattan modaya ve dekorasyona pek çok disiplini etkilemiş olan ayrıksı tarzından söz ediyoruz. Bunca acıya rağmen gerek tabloları gerekse kıyafetleri ve ev dekorasyonuyla hayatın karanlık tarafına renklerle adeta meydan okumuş bir kadın Kahlo. Bu çılgın renk cümbüşünde Meksikalı olmanın; Azteklerin, Mayaların topraklarında yetişmenin de payı var kuşkusuz. Meksika’nın kışkırtıcı renkleri, desenleri ve mistik figürleri; tablolarından giysilerine ve evine her yerde Kahlo’nun özgün, sürrealist stiliyle birleşerek ünlü ressamın sanatsal çizgisini oluşturmuş. Bu bıyıklı, martı kaşlı kadın kadar gözü kara olmaya hazırsanız işte stil ipuçları!

Bu çılgın kadının dekorasyon tarzını üç kilit kelimeyle özetleyebiliriz aslında: Cesur, eklektik ve coşkulu. Doygun ve kışkırtıcı renkler, büyük çiçekler, diyagonal desenler, abartılı kullanımlar, etnik heykeller; kendi imzasını taşıyan, yer yer ürkütücü tablolar; ağaçsı yeşil bitkiler, tüm odayı kucaklayan sarmaşıklar, devasa kaktüsler ve tropikal bitkiler. Bunları kullanarak bir ev döşediğinizi ve bunu yaparken ana rengin azur mavisi ve zerdeçal sarısı olduğunu düşünün. Nasıl; gerçekten çılgınca değil mi! Eğer abartılı renklerle arası iyi olmayan biriyseniz bu yazıyı okumayı hemen bırakın derim.

Son Görüntülediğiniz Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir