Blog

Yaşam alanlarımızda sanat eserlerini nasıl kullanmalıyız?

BLOG

Yaşam alanlarımızda sanat eserlerini nasıl kullanmalıyız?

Renk, form ve dokuların muhteşem uyumuyla şekillendiriyoruz yaşam alanlarımızı. Mobilyalardan aydınlatmalara her detayı özenle bütünleştiriyoruz. Ancak bu bütünlüğe ruh katmak için küçük ama etkili bir şeye daha ihtiyacımız var; sanat eserlerine. Duvarında tablo, vitrininde biblo olmayan bir ev ne kadar da kuru ve çıplak görünür gözümüze değil mi?

Sanki orada kimse yaşamıyormuş gibi gelir. Yaşam alanlarımızı adı üzerinde birer yaşam alanına çeviren yegane ögedir sanat eserleri. Estetik zevkimizi, düşünsel derinliğimizi, yaratıcı yönümüzü ve farklılığımızı sanat eserleriyle taşırız evimize, ofisimize…. İster elinizdekileri değerlendirin ister yeni alacak olun; sanat eseri seçmek kadar nereye, nasıl yerleştirileceğine karar vermek de gelişkin bir estetik bakış ve gusto ister.

Sanat eserini doğru konumda, doğru yükseklikte ve fonda sergilemek ve en önemlisi de doğru bir şekilde aydınlatmak; güzelliğini ortaya çıkarmak açısından büyük önem taşıyor. Dönem, akım, renk ve formların uyumuna dikkat etmek gerekiyor. Çünkü örneğin klasik tarzda döşenmiş bir salonun duvarına pop art bir tablo asmak dekorasyonun estetiğini tümüyle bozabilir.

Sanat eserlerinizi konumlandırırken oran-orantıya da özen göstermelisiniz. Örneğin büyük bir tabloyu asmak için geniş bir duvara ihtiyacınız vardır. İnsan boyunda bir heykelin tüm görkemiyle kendini göstermesi içinse büyük bir antre veya salon gerekir. Yemek odanızdaki büyük yemek masasının yanı başındaki duvara küçük bir tablo asmak, tablonun dekorasyonda kaybolup gitmesine neden olabilir. Sergilemek istediğiniz eserle mekanda ona ayırdığınız yer dengeli olmalı; fonla eser birbiriyle her açıdan bütünleşmeli.

Tablolarınızı veya sanatsal fotoğraflarınızı sadece duvarda değil, evin atıl, dekorasyona dahil edilmesi zor olan koridor, merdiven gibi bölümlerinde de sergileyebilirsiniz. Ya da duvar yerine zemine veya dresuarın üzerine koyup duvara yaslayarak da kullanabilir, böylelikle daha modern bir hava yaratabilirsiniz.

Resim, heykel veya fotoğraf; sergilediğiniz eser kadar aydınlatma da oldukça önemli. Doğru ışıklandırma, sanat eserinin sergilendiği alanda ön plana çıkmasını, kendini göstermesini sağlar ve böylelikle mekana karakter katar. Fon ve sanat eseriyle uyumlu aplikler, gizli spotlar ve yerden ışıklandırmalarla yaratacağınız ışık konturu ile sanat eserlerinizin güzelliğinin altını çizebilirsiniz.

Sanatın ruhları okşayan o zamansız havasını sadece sanat eserleriyle değil dekoratif, sanatsal dokunuşlar taşıyan özel tasarım mobilya ve aksesuarlarla da hayatınıza taşıyabilirsiniz. “Dekoratif sanat” olarak adlandırılan ve hem işlevsel hem de estetik olan bu ürünlerle incelikli bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Siz de sanatın o büyülü enerjisini yaşamınıza katmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız Letto’nun dekoratif sanat ürünlerine bir göz atın derim; sizi yansıtan ürünü mutlaka bulacaksınız!

Son Görüntülediğiniz Ürünler

Öne Çıkan Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir