Blog

Evleneceklere Özel!

BLOG

Sıfırdan ev dekorasyonu nasıl yapılır?

Yıllardır bu zamanı beklediniz veya hiç aklınızda yoktu; olsun! Bu, mutlu sonu değiştirmiyor; nikaha ve “evli” bir insan olmaya çok ama çok az kaldı. Biliyoruz ki oldukça heyecanlısınız ve yine biliyoruz ki yapacağınız bi’dolu şey var. Ev tutulacak, tesisat elden geçirilecek, boyanacak, eşyalar seçilecek, taşınacak, dizilecek; sayarken bile yorulduk, dediğinizi duyar gibiyim.

Nereden, nasıl başlamalı; nelere dikkat etmeli? Durun; telaşa mahal yok. Başlıyoruz! Eşinizle birlikte evinizi dekore ederken belirlemeniz gereken ilk şey nasıl bir hayat tarzına sahip olduğunuz. Siz de eşiniz de sakin bir yapıya sahipseniz evinizi daha sakin renklerle, toprak tonlarıyla, sade bir şekilde döşemeniz yerinde bir seçim olacaktır. Yerinde duramayan kıpır kıpır bir çiftseniz eviniz de sizin gibi olmalı değil mi? Eğlenceli mobilyalar, renkli perdeler ve kilimler, sürpriz dolu aksesuarlar… Yoğun çalışan bir çiftseniz -ki şehirli insanlar olarak hemen hepimiz öyleyiz- evinizi gerçekten zihinsel ve fiziksel olarak dinlenebileceğiniz, kendinizi bir sonraki güne kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir mekan olarak kurgulamanız çok önemli.

Country, minimal, eklektik, romantik, endüstriyel veya klasik; evinizi hangi tarzda döşeyeceğinize karar verdiyseniz sıra 60-30-10 kuralını uygulamaya geldi. Kulağa futbol taktiği gibi gelebilir ancak bu gayet etkili bir dekorasyon tekniği. Uzmanlar yalnızca ev değil her neresi olursa olsun, bir yaşam alanını dekore ederken üç renk seçilmesi gerektiğini söylüyor. Bunlardan ilki mekanda yüzde 60 ağırlığa sahip olmalı. Kalan yüzde 40; yüzde 30 ve 10 olmak üzere iki detay renk olarak kullanılıyor. Eşinizle ana renkte uzlaşıp ayrıntılarda istediğiniz renklere yönelebilirsiniz.

Şimdi sıra alacağınız eşyaları belirlemeye geldi. Elinize bir kağıt kalem alıp evinizin krokisini çizin. Odaların, giriş-koridor gibi alanların konumu ve ölçüleri, pencerelerin yeri; hepsini not alıp mobilya, beyaz eşya ve aksesuarlarınızı buna göre seçmeniz kötü sürprizler yaşamamanız adına önemli. Önce koltuk, kanepe, yemek masası gibi büyük mobilyaları seçin. Tamamlayıcı mobilyalar, aksesuarlar ve dekoratif ögeler bu ana mobilyalara göre belirlenecek. Bu arada beğendiğiniz her şeyi evinizin dekorasyonuna dahil etmeye çalışmayın. Bir ihtiyaç listesi oluşturup bu listenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Bu hem cebinizi hem de evinizin ambiyansını rahatlatacak. Bir ürün satın alırken onu nereye yerleştireceğinizi, diğer mobilyalarla nasıl kombinleyeceğinizi iyi düşünün. Showroom’da çok güzel gözüken bir ürün evinizde, diğer mobilyalarla birlikte beklediğiniz gibi durmayabilir.

Evlilik ve yeni ev kurma heyecanıyla beğendiğiniz her şeyi almak isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki son yılların yaşam trendi “azalmak”. Ne kadar az eşya o kadar çok yaşam alanı. Bu nedenle önce birincil ihtiyaçları alın ve gerisini zamana bırakın. “Evinizde ve evinizi yaşadıkça” ihtiyaçlarınız da, boş gözüktüğü için göze batan alanlar da kendini belli edecek. Dekorasyonunuzun ana hatları oturmuş olacak; böylelikle tamamlayıcı ürünleri ve aksesuarları seçerken daha doğru karar alabileceksiniz.

Birbirinden farklı kültürlere sahip, farklı ailelerde ve çevrelerde büyümüş iki insan, aynı evde yaşayıp hayatı paylaşacak; bu elbette hiç kolay değil. Ancak dekorasyonda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle bu handikabı kolayca aşabilirsiniz. Eğer olabiliyorsa evde sadece kendinize ait özel bir alan yaratın. Bu özel alanlar, dilediğiniz zaman evin içinde de ayrı ayrı vakit geçirebilmenizi, bu da evliliğinizin daha renkli ve heyecan verici olmasını sağlayacak. Hobi köşesi veya küçük bir dinlenme alanı, çiftlerin kendini gerçekleştirmesi ve geliştirmesi açısından oldukça önemli.

Bir evi sıfırdan dekore etmenin hem çok yorucu hem de bu devirde oldukça masraflı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu tatlı koşturmacanın çok güzel bir yanı da var; sıfırdan, sadece eşinizle sizin zevklerinize göre döşenmiş bir alan yaratmak. Düşünsenize sadece ikinizin kurduğu bir dünya… Oyun gibi değil mi? Bu arada Letto’nun sizler için hazırladığı, hem kaliteli hem hesaplı düğün paketlerine göz atmadan karar vermeyin. Hadi yuvanızı; huzuru, mutluluğu ve esenliği tasarlamaya!

Son Görüntülediğiniz Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir